

Globalne realizacje pokazują przegląd kluczowych realizacji w sektorze energetycznym, offshore i przemysłowym. Specjalizujemy się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań obejmujących projektowanie, produkcję, instalację oraz uruchomienie systemów dla różnych gałęzi przemysłu.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, innowacyjnym technologiom i zespołowi ekspertów realizujemy projekty związane z infrastrukturą offshore, lądowymi instalacjami energetycznymi oraz zaawansowanymi systemami kablowymi dla przemysłu. Nasze rozwiązania przyczyniają się do zwiększenia efektywności operacyjnej, optymalizacji kosztów oraz zapewnienia stabilnych dostaw energii.
Wyprodukowano i zintegrowano magazyn energii TFPowerPack 300kW/325kWh służący do stabilizacji sieci trakcyjnej dla MPK w Lublinie. Magazyn energii zintegrowany z siecią DC umożliwił rozwiązanie problemu jakim był brak możliwości rozbudowy mocy przyłączeniowej i znaczne przeciążenia sieci przekładające się na kary finansowe.
W 2023 roku podpisano kontrakt na realizację projektu budowy farmy wiatrowej Baltic Power w Polsce. Projekt obejmuje zaprojektowanie, wyprodukowanie oraz instalację 340 km kabli lądowych i podmorskich.
Farma wiatrowa Baltic Power będzie zlokalizowana 23 km na północ od polskiego wybrzeża, na powierzchni około 130 kilometrów kwadratowych, gdzie zainstalowanych zostanie 76 turbin wiatrowych, każda o mocy 15 MW. Po zakończeniu budowy w 2026 roku, łączna moc farmy wyniesie 1,2 GW, co pozwoli na zasilenie ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych czystą energią.
Produkowane i instalowane będą kable eksportowe lądowe 230 kV oraz ośrodki do kabli Inter-Array w zakładzie produkcyjnym w Bydgoszczy. Produkcja i dostawa wszystkich kabli podmorskich zaplanowana jest na koniec 2025 roku, a całość projektu przyczyni się do dalszego rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.
Projekt farmy wiatrowej Kriegers Flak jest jednym z kluczowych projektów odnawialnych źródeł energii w Danii, stanowiącym istotny krok w rozwoju energetyki wiatrowej. Na początku 2021 roku zakończono produkcję i dostawę 170 km kabli typu inter-array o aluminiowym rdzeniu, które stanowią kluczową część infrastruktury przesyłowej farmy. Kable zostały wyprodukowane w Zakładzie Bydgoszcz, a także w zakładzie w Hartlepool, UK, gdzie powstały również akcesoria niezbędne do instalacji.
Farma wiatrowa Kriegers Flak, po zakończeniu budowy, składająca się z 72 turbin o mocy 8,4 MW każda, będzie mogła dostarczyć łączną moc na poziomie 605 MW. Ta ogromna instalacja będzie w stanie zasilać energią odnawialną ponad 600 000 duńskich gospodarstw domowych, co stanowi około 23% zapotrzebowania na energię w Danii.
Formosa 1 to pierwszy projekt morskiej energetyki wiatrowej na Tajwanie na skalę komercyjną, położony około 6 km od zachodniego wybrzeża Miaoli w Cieśninie Tajwańskiej. W ramach projektu dostarczono 21 km kabli typu inter-array, 13 km kabla eksportowego oraz 16 km kabla lądowego do przesyłu energii z turbin wiatrowych na brzeg. W 2020 roku JDR oraz Zakład Bydgoszcz wyprodukowały i dostarczyły wymagane kable, a także zapewniły osprzęt, instalację kabli, montaż osprzętu oraz wsparcie po-instalacyjne, które realizował zespół 26 techników na morskich platformach turbinowych.
Formosa 1 stanowi kluczowy element rozwoju sektora energetyki wiatrowej na Tajwanie i jest pierwszym projektem w regionie, który umożliwił rozpoczęcie komercyjnej produkcji energii wiatrowej na morzu. Projekt osiągnął łączną moc 120 MW po zakończeniu drugiej fazy.
W ramach projektu platformy na morzu w Azerbejdżanie, zakłady w Bydgoszczy i Hartlepool wspólnie dostarczyły 33kV fiber optic power cable o długości 5,5 km oraz Subsea Isolation Valve (SSIV) umbilical dla platformy. Projekt zapewnia niezbędną infrastrukturę energetyczną, wspierając produkcję w regionie.
Moray East Offshore Windfarm to jedno z największych przedsięwzięć związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii, które wymagało precyzyjnie skoordynowanych dostaw i instalacji. Kluczowym elementem projektu była dostawa kabli lądowych HV 220 kV, które zostały wyprodukowane i przetestowane w zakładzie TFKable w Bydgoszczy. Następnie kable te zostały transportowane na szkockie wybrzeże za pomocą innowacyjnego systemu 270 rotacyjnych bębnów, co zapewniło bezpieczny i efektywny transport.
Projekt farmy wiatrowej Moray East ma na celu dostarczenie niskoemisyjnej energii, która będzie w stanie zaspokoić średnie roczne zapotrzebowanie na prąd dla ponad 950 000 gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. W ramach tej inwestycji dostarczono również akcesoria dla zespołu offshore odpowiedzialnego za termination i testing, co uzupełniało wcześniejszą dostawę 200 km kabli 66 kV oraz szeregu akcesoriów do zakończeń, które zostały wyprodukowane przez JDR.
Moray East to projekt o dużym znaczeniu, który nie tylko przyczynia się do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Szkocji, ale także stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonej transformacji energetycznej, wspierając przyszłość niskoemisyjnej produkcji energii w regionie.
JDR zostało wybrane do produkcji i dostarczenia kabli dynamic inter-array 66 kV dla projektu Hywind Tampen. Projekt ten jest pierwszym na świecie, który będzie zasilał platformy ropy i gazu za pomocą pływających morskich farm wiatrowych. Będzie to bardziej wymagająca technicznie niż tradycyjne morskie farmy wiatrowe o stałym fundamencie.
2,5 km kabli dynamic inter-array 66 kV połączy 11 turbin w pętlę, a dwa static export cables z dynamic ends 12,9 km i 16 km zostaną przyłączone do platform Snorre A i Gullfaks A.
Większa głębokość wody (300 m) oznacza, że akcesoria kablowe zostały specjalnie zaprojektowane, aby wytrzymać większe ciśnienie wody. Żyły do kabli zostały wyprodukowane w fabryce w Bydgoszczy. Wszystkie kable i akcesoria zostały dostarczone z zakładu w Hartlepool, UK. Zasilanie wiatrowe zmniejszy emisję o 200 000 ton CO₂ oraz o 1000 ton NOx rocznie.
Pierwszy prototypowy odcinek kabla o przekroju 500 mm² uzyskał aprobatę LUL (London Underground Limited) i został dopuszczony do stosowania w londyńskim metrze. Pozytywna ocena pierwszych dostaw pozwoliła na rozszerzenie oferty o dodatkowe przekroje, w tym 935 mm² ze specjalnie zaprojektowaną konstrukcją żyły składającej się ze 169 elementów.
Dostarczone wyroby spełniały rygorystyczne wymagania specyfikacji LUL. Zastosowanie specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie budowy żyły oraz dedykowanych mieszanek izolacyjnych i powłok na bazie EPR i EVA zapewniło wysoką giętkość przy jednoczesnym spełnieniu wymagań eksploatacyjnych. W kolejnych latach dostarczono prawie 250 km kabli zgodnych ze specyfikacją LUL.
W 2019 roku w obszarze Greater Montreal w Quebecu w Kanadzie realizowano projekt budowy systemu szybkiej komunikacji miejskiej. Wymagano kabla z atestem CSA, który miał zasilać maszynę drążącą tunel. Uzyskano aprobatę dla kabla SHDGC8KV1/0-3CSA-ORG i dostarczono go w krótkim czasie, wykorzystując transport lotniczy.
TFKable wiązł udział w realizacji największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce o mocy 132 MW w województwie pomorskim. W 2019 roku dostarczono 215 km kabli 110 kV. Instalacja została uruchomiona w 2020 roku, a farma wiatrowa wytwarza rocznie 420 GWh energii elektrycznej.
Na potrzeby budowy węgierskiego stadionu narodowego w latach 2018–2019 dostarczono ponad 25 km kabli typu FLAME-X 950, wyprodukowanych w zakładzie Kraków-Wielicka. Stadion został oficjalnie otwarty 15 listopada 2019 roku i może pomieścić 67 215 widzów. Obiekt był jedną z aren Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020 oraz gospodarzem finału Ligi Europy 2022/2023.
W 2019 roku, w ramach długoletnich dostaw kabli na rynek australijski, dostarczono kable górnicze do budowy tunelu o długości 33 km w Sydney. Wyprodukowano i dostarczono 14 km kabli górniczych TYPE 241.1 oraz ponad 40 km kabli H07RN – F SUB, wykorzystywanych zarówno do budowy, jak i do okablowania samego tunelu.
Tunel połączył północne i zachodnie dzielnice Sydney z centrum miasta oraz lotniskiem.